7 najpiękniejszych katedr na świecie

7 najpiękniejszych katedr na świecie

Promocja i Reklama

Na całym świecie można odnaleźć miejsca kultu religijnego. Wiara chrześcijańska jest mocno zakorzeniona w tradycji Polskiej, lecz także w innych zakątkach geograficznych. Kościoły, katedry czy bazyliki są nie tylko miejscem przeznaczonym do modlitwy, to również zabytki architektoniczne. W tym artykule odnajdziesz listę najpiękniejszych katedr na świecie, które warto zobaczyć na własne oczy.

Katedra na Wawelu

Zwiedzanie zaczniemy od Polski, a dokładniej Krakowa. Mieści się tam pomnik polskiej kultury, tradycji i wiary. Katedra na Wawelu została wzniesiona w około 1000 roku. Niewiele jednak wiadomo o pierwotnym wyglądzie budowli. Przez stulecia była udoskonalana i rozbudowywana. Odbywały się w niej koronacje królów i królowych Polski. Spoczywają tam polscy władcy, bohaterowie narodowi, wieszczowie. Obecnie przylega do niej 19 gotyckich kaplic. Charakterystyczny jest również umieszczony w katedrze dzwon, ufundowany przez Zygmunta I Starego, który rozbrzmiewa w ważne państwowe i kościelne uroczystości. Pozostając w Polsce, warto też odwiedzić sklep internetowy z dewocjonaliami holyart.pl.  

Katedra Notre Dame w Paryżu

Ta katedra jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem kultu oraz symbolem Paryża. Utrzymana jest w stylu gotyckim. Została wzniesiona na jednej z wysp na Sekwanie oraz połączona z lądem ośmioma mostami. Prace nad budowlą trwały prawie 170 lat. Kaplica wewnątrz świątyni znana jest z witraży, które ukazują biblijne sceny. W tej katedrze odbyła się koronacja Napoleona oraz beatyfikacja Joanny d’Arc. 15 kwietnia 2019 roku w katedrze wybuchł pożar, który pozostawił po sobie ogromne zniszczenia. Jednak władze szybko przywróciły jej dawny kształt.

Sagrada Familia w Barcelonie

Rozpoczęcie budowy kościoła odbyło się w 1882 roku. Pracy podjął się Antonio Gaudi, lecz świątynia nie została nadal ukończona. Katedra rozpościera się na planie krzyża łacińskiego. Zakończenie budowy przewiduje się na około 2026 rok, po tym czasie kościół ma mieć 18 wież. Jedna z nich ma sięgać nawet 170 m wysokości, dzięki czemu katedra będzie najwyższa na świecie. Od 2005 roku Fasada Narodzenia Pańskiego oraz krypta świątyni widnieją na liście UNESCO.

Katedra w Santiago de Compostela

Jest to jedno z najważniejszych dzieł architektury romańskiej w Hiszpanii. Ta średniowieczna świątynia jest bogata w liczne teksty kultury, takie jak malowidła, rzeźby czy witraże. Miejsce to jest również głównym elementem pieszych pielgrzymek na drodze św. Jakuba. Historia katedry związana jest z legendą o odnalezieniu grobu świętego Jakuba. Wielka światłość na niebie i deszcz gwiazd wskazały drogę do grobowca. Compostela oznacza ‘pole gwiazd’, natomiast Santiago to hiszpański odpowiednik imienia Jakub.

Katedra św. Piotra i Pawła w Nantes

Budowa francuskiej świątyni rozpoczęła się w 1434 i trwała ponad 400 lat. Katedra wyróżnia się dwiema wysokimi na 63 metry wieżami. Reprezentuje późny styl gotycki. Wejście do monumentalnej budowli znajduje się z trzech stron. Są to brama główna, brama św. Piotra oraz brama św. Pawła. Każda z nich posiada portal ozdobiony płaskorzeźbami. W kościele tym zostali ostatni władcy niepodległej Bretanii. Obiekt jest jasny, wykonany z białego wapienia.

Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji

Prace nad ukończeniem budowy trwały około 600 lat. Katedra jest najbardziej rozpoznawalna częścią Florencji. Kopuła na dachu świątyni należy do największych na świecie. W katedrze znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie

Jedna z najpiękniejszych budowli sakralnych w całej Europie. Świątynia powstała około 1572 roku. Należy do największych kościołów na świecie. Wykonana jest z marmuru w stylu gotyckim. We wnętrzu katedry można podziwiać ogromne witraże oraz dzieła sztuki, na przykład obrazy i rzeźby nawiązujące do wydarzeń biblijnych oraz sytuacji z historii miasta. Na dachu kościoła znajduje się punkt widokowy.

 

Monumentalne budowle wznoszone na chwałę Boga do dzisiaj są miejscami kultu religijnego. Stanowią także o historii miast, tradycji i kulturze regionu. Oprócz wymiaru duchowego, katedry są perełkami architektonicznymi, które warto odwiedzić.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments