Biżuteria z perłami – jak ją pielęgnować?

Biżuteria z perłami – jak ją pielęgnować?

Warto przeczytać

Naturalne perły są niezwykle eleganckimi, a przy tym bardzo cennymi klejnotami. Nie wychodzą z mody, niezależnie od panujących w danym czasie trendów. Biżuteria z perłami to symbol klasy oraz elegancji, ale aby cieszyć się nią przez długie lata, należy w odpowiedni sposób dbać o jej pielęgnację. Jak ją czyścić i przechowywać? Dlaczego tak łatwo ją zniszczyć? Podpowiadamy!

Biżuteria z perłami – dlaczego wymaga szczególnej pielęgnacji?

Masa perłowa, z której powstają same perły umieszczane później w biżuterii, składa się z aragonitu, konchioliny oraz wody. Mięczak otacza ową masą ciało obce, wsuwające się pod płaszcz mięśniowy. Ponieważ jest to materiał szalenie wrażliwy na każdy rodzaj kwasu – w tym pot – oraz amoniak, należy bardzo uważać na to, czym planujemy go czyścić. Nie sprawdzą się tu niektóre substancje chemiczne.

Biżuteria z perłami na pewno nie nadaje się do czyszczenia mechanicznego, na przykład parą lub ultradźwiękami. Perły są bowiem dość miękkie i bardzo łatwo je zarysować. Pomysłem do wyeliminowania jest także czyszczenie ich za pomocą standardowych środków chemicznych.

Czyszczenie biżuterii z perłami

Niewielu z nas o tym pamięta lub w ogóle wie, ale po każdym noszeniu warto jest przetrzeć biżuterię miękką, suchą, czystą szmatką. Jeżeli miała ona bezpośredni kontakt z naszą skórą, to – choć nie widać tego gołym okiem – na pewno osadziły się na niej nasze perfumy czy pot, które niewyczyszczone mogą mieć na nią zły wpływ. Rutynowe czyszczenie przed odłożeniem biżuterii do kuferka pozwoli dłużej zachować ją w dobrym stanie.

Jeżeli zaś mowa o dokładnym, regularnym czyszczeniu biżuterii z perłami, najlepiej robić to za pomocą ciepłej, ale nie gorącej wody, bezzapachowego mydła i miękkiej szczoteczki (nie do zębów, bo nawet najbardziej miękka może być zbyt twarda). Biżuterii nie należy zanurzać w wodzie, gdyż wilgoć może wdać się do perły przez jej otwory. Do czyszczenia nie należy stosować sztywnych i twardych tkanin, ponieważ mogą one porysować perły. Jeśli chcemy użyć ściereczki, niech będzie ona aksamitna lub bawełniana. Przed przetarciem pereł ze ściereczki należy wycisnąć nadmiar wody; ma ona być wilgotna, nie mokra.

Niektóre zabrudzenia mogą być trudne do usunięcia – w takim przypadku możemy użyć wykałaczki, jednak należy kierować się dużą delikatnością, by nie porysować biżuterii z perłami. Po ukończeniu procesu czyszczenia, biżuterię należy delikatnie lecz dokładnie osuszyć suchą, miękką szmatką. Jeżeli woda przedostała się do otworów, możemy spróbować lekko ją wydmuchać. Następnie umieszczamy biżuterię z perłami na suchym, bawełnianym ręczniku i zostawiamy ją tam do całkowitego wyschnięcia.

Ważne, abyśmy nie przyspieszali sztucznie procesu schnięcia. Absolutnie nie należy używać suszarki do włosów, czy próbować usuwać jakichkolwiek plam na biżuterii z perłami za pomocą tarcia jej suchą szmatką. Perły są bowiem stosunkowo miękkie, a poprzez tarcie rysują się i bezpowrotnie tracą połysk.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments