Cukrzyca typu 2 – objawy i przyczyny

Cukrzyca typu 2 – wzory i przyczyny

Prasóweczki

Cukrzyca typu 2 – objawy i przyczyny Cukrzyca typu 2 jest jeszcze częściej wykrywana zarówno u dorosłych, jak również u dzieci. W stosunku z obecnym uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Wymienia się, że zapadają na nią 3 osoby na 100, (1) co ukazuje moc i siłę problemu. Nieleczona cukrzyca może iść do bardzo intensywnych powikłań. Jak rozpoznać cukrzycę typu 2? Jaką profilaktykę stosować?

Cukrzyca typu 2 – objawy wczesne

Objawy cukrzycy typu 2 możemy podzielić na wczesne i późne. Do objawów wczesnych należą:

polidypsja,
poliuria,
polifagia.

Polidypsja oznacza wzmożone pragnienie, któremu często towarzyszy suchość w ustach. Poliuria to zwiększona potrzeba oddawania moczu, która kojarzy się z ostatnim objawem. Natomiast polifagia oznacza zwiększone łaknienie pochodzące z paradoksalnej reakcji organizmu – niedomiar insuliny postrzega on jak niedobór glukozy, tym jednym powodując zwiększony smak i energię dostarczenia znaczniejszej liczby cukrów.

Zobacz również Puderniczki

Dodatkowo cukrzyca typu 2 może wykazywać się suchą skórą (na pełnym ciele bądź jego partiach), która stoi się podatna na innego sposobu skaleczenia oraz życie wysokich oraz niskich temperatur. Oprócz tegoż przeważnie są zakażenia grzybicze (nawracająca grzybica stóp, paznokci czy pochwy).

Cukrzyca typu 2 – objawy późne

Późne objawy cukrzycy typu 2 bywają bardzo intensywne. Wśród potencjalnych symptomów wyliczyć można:

uszkodzenie małych naczyń krwionośnych,
upośledzenie układu nerwowego,
pogorszenie wzroku,
zanik czucia,
osłabienie siły mięśniowej,
skurcze mięśni,
stopa cukrzycowa,
zaburzenia funkcji poznawczych,
demencja. (2)

Objawy późne pojawiają się najczęściej przy długo nieleczonej cukrzycy, bez sensu na to, czy powodem nieleczenia była późna diagnoza, czy zaniechania pacjenta połączone z leczeniem.

Cukrzyca typu 2 – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną cukrzycy typu 2 jest zwiększenie stężenia glukozy we krwi przy jednoczesnej odporności organizmu na zlecenie insuliny. Insulina pobudza organizm do trawienia cukrów, jeśli więc organizm na nią nie odpowiada, cukry nie są odpowiednio rozwijane i bywają w krwiobiegu. (3)

Możemy określić przyczyny takiego stanu rzeczy. Przylegają do nich między innymi czynniki genetyczne (4). Nie odczuwamy na nie wpływu, możemy i kontrolować wiele czynników środowiskowych, czy takich, które występują z prowadzonego sposobu życia. Cukrzycy typu 2 sprzyja otyłość i nadwaga, oraz co wewnątrz tym idzie – nieprawidłowa dieta oraz minus aktywności fizycznej. Powszechnym czynnikiem wchodzącym na podatność na zachorowanie na cukrzycę typu 2 jest jednocześnie stres. (4)

Udar mózgu, niewydolność nerek, ślepota czy choroby układu krążenia (mogące tworzyć nawet amputacjami) (4) to zaledwie niektóre z powikłań, które może doprowadzić nieleczona cukrzyca typu 2. Objawy winnym stanowić rozpoznane jak najwcześniej, dlatego gdy lecz je odkryjemy, należy zgłosić się do lekarza i przeprowadzić doświadczenia na okresu cukru oraz glukozy we krwi.

zobacz również Cukrzyca typu 2 – objawy i przyczyny

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments