Jak utrzymać kamień w nienagannym stanie?

Jak utrzymać kamień w nienagannym stanie?

Warto przeczytać

Kamień idealnie sprawdza się na zewnątrz, czyli na schodach, ścieżkach ogrodowych i elewacji. Będzie wspaniałą opcją również w domowych wnętrzach, czyli na ścianach, podłogach, w kuchni, łazience, salonie itd. Kamień odznacza się niezwykłą trwałością, ale jeśli ma zachować swoje pierwotne piękno, służyć przez długi czas w nienaruszonym stanie, to powinno się go właściwie pielęgnować i impregnować. Odpowiednie zabiegi sprawią, że będzie prezentować się efektownie każdego dnia.

Czym czyścić kamień, powierzchnie marmurowe i granitowe?

Kamienne powierzchnie poddawane działaniu czynników zewnętrznych z czasem tracą swoje walory estetyczne, dlatego należy je regularnie czyścić i impregnować. W ten sposób można zapobiegać nieestetycznym zabrudzeniom, plamom, nalotom, mchom. W przeciwnym razie trzeba liczyć się ze zwiększoną podatnością kamienia na powstawanie pęknięć i kruszenie. Świetną opcją będzie użycie myjki wysokociśnieniowej, która w nieinwazyjny sposób poradzi sobie nawet z uporczywym brudem i porostami. W wielu przypadkach wystarczy sama woda, ale przy tłustych plamach, śladach po oleju warto dodać odpowiedni detergent. Innym rozwiązaniem będzie namoczenie szmatki benzyną ekstrakcyjną.

Oczywiście nie brakuje również specjalnych preparatów, które stosuje się na powierzchnie kamienne, po czym wystarczy szczotką pozbyć się nalotów. Z kolei powierzchnie marmurowe i granitowe można czyścić wilgotną szmatką z mikrofibry z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na plamy nakłada się również pastę przygotowaną z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Po jej wtarciu w plamę należy zmyć wszystko dokładnie ciepłą wodą i wysuszyć powierzchnię. Dostępne są także specjalne środki przeznaczone do czyszczenia marmuru i granitu.

Jak dbać o płytki gresowe i klinkier?

Sporą popularnością cieszą się płytki gresowe, które idealnie nadają się na taras, podjazd. Trzeba jednak mieć na uwadze, że na ich powierzchni pojawiają się nieestetyczne wykwintny, naloty, osady, rdzawe plamy. Należy wobec tego regularnie czyścić płytki gresowe, do czego świetnie sprawdza się mop nasączony w wodnym roztworze amoniaku. Można również sięgnąć po krochmal. Przy niewielkich zabrudzenia wystarczający będzie płyn do mycia naczyń. Z kolei w przypadku uporczywych osadów i plan najlepiej wybrać profesjonalny koncentrat do gresu. Nakłada się go na zabrudzenie, po czym czyści szczotką i zmywa wodą.

Z kolei do utrzymania klinkieru w nienagannym stanie można używać suchego lodu, rewelacyjnie sprawdzi się także myjka wysokociśnieniowa. W przypadku szpecących plam z sadzy warto przygotować domowy środek z wody, płynu do mycia naczyń, soli i amoniaku. Nakłada się go na zabrudzoną powierzchnię na kwadrans, po czym szoruje mokrą szczotką. Jest też wiele gotowych preparatów, który radzą sobie szybko z rozmaitymi plamami, wykwitami i nalotami. Istotną kwestią w przypadku czyszczenia kamienia jest sięgnięcie po profesjonalne środki i stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Inne preparaty będą odpowiednie do powierzchni granitowych, z piaskowca, gresu, marmuru itd. Specjalistyczna chemia kamieniarska jest dostępna w sklepie pod linkiem https://www.do-kamienia.pl/.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments