Jak wygląda proces toczenie i co to jest?

Jak wygląda proces toczenie i co to jest?

Warto przeczytać

Toczenie do proces, w którym przedmiot obrabiany obraca się a narzędzie jest nieruchome. Wykonuję się je poprzez tokarkę sterowaną numerycznie CNC lub tokarkę konwencjolaną.

Podstawowe narzędzia przy tokarkach

Narzędzia, które możemy z całą pewnością zaliczyć jako jedne z podstawowych to noże tokarskie, wiertła oraz oprzyrządowanie tokarek jak uchwyt tokarskie.

Noże tokarskie ze względu na budowę możemy wyróżnić: noże tokarskie ze stali szybkotnącej, noże tokarskie z płytką lutowaną oraz noże składane.

Noże tokarskie z płytką lutowaną są najtańszym rozwiązaniem, posiadają one budowę następującą trzonek połączony z płytką widiową poprzez lutowanie. Takie noże tokarskie występują w wersji do obróbki stali, żeliwa oraz stali nierdzewnej. Oznaczenia tych płytek są opisane poprzez normę ISO i są następujące:

  • P – stal o kolorze niebieskim
  • K – żeliwa o kolorze czerwonym
  • M – do stali nierdzewnej o kolorze żółtym.

Noże tokarskie z taką płytką lutowaną są dobrym rozwiązaniem na początek przygody z obróbką a także w przypadku produkcji małoseryjnej oraz jednostkowej. Posiadają dużą tolerancję na drgania przez co mogą być używane w maszynach posiadającą małą sztywność.

Podobnym rozwiązaniem ale nieco droższym są noże tokarskie ze stali szybkotnącej HSS. W odróżnieniu od noży tokarskich z płytką mają one całą końcówkę narzędzia wykonaną ze stali szybkotnącej. Zastosowanie jest podobne z tą różnicą, że jest je łatwiej szlifować i zmieniać kształt końcówki ostrza.

Noże tokarskie składane to już rozwiązanie najbardziej wydajne oraz najkorzystniejsze cenowo przeliczając na produktywność. Noże tokarskie posiadają trzonek oraz cześć skrawającą w postaci płytki widiowej inaczej zwanej płytką skrawającą. Płytka tokarska widiowa jest bardzo wydajnym rozwiązaniem i posiada wiele krawędzi tnących. Takie płytki tokarskie nie podlegają ostrzeniu dzięki czemu omijamy proces ostrzenia wiertła a zarazem zyskujemy na czasie dzięki temu.

Jak mocować detale w tokarce?

uchwyt tokarski samocentrujący
uchwyt tokarski samocentrujący

Kolejnym niezbędnym oprzyrządowaniem tokarki są uchwyty tokarskie. Uchwyty tokarskie służą do mocowania przedmiotu obrabianego w szczękach i do nadaniu mu ruchu obrotowego. Występują one w najczęściej w wersji 3 szczękowej samocentrującej co oznacza, że szczęki schodzą się do środka centrycznie oraz rozchodzą w ten sam sposób. Plusem tego rozwiązania jest na pewno cena ale i minusem stosowania jest, że można tylko montować przedmioty o kształcie okrągłym. Jest to jednak najczęściej obrabiany przedmiot więc jest to najczęściej kupowany typ uchwyt tokarskiego.

Standardowo w zestawie uchwyt tokarskiego otrzymujemy szczęki jednolite wewnętrzne, szczęki jednolite zewnętrzne, klucz do uchwytu tokarskiego o kształcie kwadratowym oraz śruby mocujące uchwyt do wrzeciona obrabiarki ( tokarki ). Model taki wykonany z żeliwa posiada oznaczenie według marki Bison-Bial z Białegostoku 3204. Oznacza to, że jest on 3 szczękowy samocentrujący wykonany z materiału żeliwa, jest możliwe również wykonanie ze stali i wtedy oznaczenie przyjmuje postać 3504. Pełne nazewnictwo takiego uchwytu tokarskiego będzie miało postać: uchwyt tokarski 3204 250 DIN 6350 Bison-Bial. Pierwsza cyfra oznacza rodzaj szczęk ( samocentrujące lub niezależne szczęki ), 2 cyfra to rodzaj szczęk oraz rodzaj korpusu, 3 to typ osadzania we wrzecionie, 4 to rodzaj szczęk czy są to jednolite szczęki czy dzielone a ostatnie 3 to średnica mocowania uchwytu tokarskiego.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Zobacz również Jak wygląda proces toczenie i co to jest? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak wygląda proces toczenie i co to jest? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak wygląda proces toczenie i co to jest? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak wygląda proces toczenie i co to jest? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak wygląda proces toczenie i co to jest? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak wygląda proces toczenie i co to jest? […]

trackback

[…] Zobacz również Jak wygląda proces toczenie i co to jest? […]