Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez mało dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może chować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w sensu wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych od siebie źródłach. Kwestia jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Także na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić liczą się krajowi specjaliści w konkretnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Materiałów Biobójczych.

– Podchodzimy do sytuacji bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w stylu „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina toż wyjątkowo modny lek stosowany przy cukrzycy typu II i kupowany przez znaczną grupę pacjentów. Od wielu lat powtarza się o tej podstawy jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków potrafi żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Szacuje się, że w Polsce stosuje ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dziś najdelikatniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale też często przy leczeniu cukrzycy typu I. Od kilku lat leki z ostatnią substancją czynną są swoisty renesans. Odkryto bowiem jej wielkie właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich danych dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji a w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w środki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi daleko niekorzystny dla wątroby. Jest również działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z polskich źródeł wskazuje, że części w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem określa w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się jednak za kilka lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej części NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoce

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne komentarze będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien przystąpić do sprawy poważnie, zarazem natomiast nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do naszego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacje od wydanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoce. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na indywidualne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z listy mniej dostępne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje jedynie w teorii. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w toku, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od działania z dnia na dzień. Poprawienie ich na własne produkty lecznicze potrafi żyć nieznośne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z rynku europejskiego – co jest niczym dużo możliwe – potrafi żyć przedmiotem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina daje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na rodzimym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments