Usługi rolnicze stają się coraz popularniejsze

Usługi rolnicze stają się coraz popularniejsze

Warto przeczytać

Często mówi się, że rolnik nie ma wakacji i czasu wolnego. Praca na gospodarstwie obfituje bowiem w wiele zadań niezależnie od produkcji na której koncentruje się dane gospodarstwo. Nie ważne czy jest to produkcja roślinna czy zwierzęca, przez cały rok rolnik jest w pracy. Oczywiście okres jesienno-zimowy nie jest czasem najintensywniejszych prac ale także obfituje w wiele zadań. Najbardziej intensywny jest jednak czas wiosny i lata. Wymusza on nierzadko na rolnikach konieczność sięgnięcia po usługi rolnicze. Czym one są, ile kosztują i komu mogą się przydać? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Komu potrzebny jest rynek usług rolniczych w Polsce?

W związku ze znacznym rozdrobnieniem polskich gospodarstw rolnych o raz z tym, że wielu polskich rolników nie koncentruje się na jednym rodzaju produkcji stale wzrasta zapotrzebowanie na usługi rolnicze. Ma to związek z tym, że wielu rolników nie inwestuje w specjalistyczne i drogie maszyny. Jeśli np. bardziej skoncentrowani są na hodowli trzody chlewnej nie odczuwają potrzeby zakupu nowoczesnego sprzętu potrzebnego do zbiorów roślin. Ponadto ci z rolników, którzy chcą zacząć powiększać swoje areały oraz rozbudowywać indywidualny rolniczy park maszynowy nie wszystko są w stanie kupić od razu i także sięgają po pomoc na rynku usług rolniczych. Czasami też zdarza się, że rolni zdaje sobie sprawę, że z jakiegoś powodu nie jest w stanie w odpowiednim czasie wykonać konkretnych prac polowych. Wtedy też często decyduje się na skorzystanie z oferty firmy usługowej bądź z pomocy innego rolnika, który oferuje tego typu usługi.

Z jakich usług możemy skorzystać i jakie są ich ceny?

Jeśli chodzi o ofertę usług rolniczych, to jest ona niezwykle szeroka. Od podstawowych prac takich jak wysiew zbóż, podsiew traw czy rozrzucanie wapna po takie, które łączą się z opracowaniem szczegółowego planu logistycznego prac. Oczywiście im trudniejsze do wykonania prace tym wyższa cena. Ceny usług rolniczych zależą od dwóch czynników, mianowicie od rodzaju usługi i areału na którym ma ona zostać wykonana. I tak przykładowo za bronowanie zapłacimy zwykle od 80 do 100 zł za hektar, za koszenie około 120 zł/ha, a za zbiór kukurydzy od 500 do 600 zł/ha. Jak już wspominaliśmy do wielu usług można dokupić pełną obsługę logistyczną prac. W kwestii ceny usług rolniczych nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja. Ceny kształtują się więc także w zależności od regionu czy województwa.

Kto oferuje usługi rolnicze?

Usługi rolnicze oferowane są obecnie coraz częściej przez profesjonalne firmy, które dysponują nowoczesnymi maszynami oraz doskonale wykwalifikowana kadrą. Nierzadko oferują je też rolnicy indywidualni ale i oni decydując się na tego rodzaju działalność, niezależne od tego, czy traktują ją jako dodatkowe źródło zarobku czy jako swoja główną działalność, robia to w sposób w pełni profesjonalny.

Gdzie szukać usług rolniczych?

Najprostsza odpowiedzią będzie tutaj Internet. Oferty firm i rolników indywidualnych dostępne są zarówno na branżowych portalach rolniczych jak i na popularnych portalach ogłoszeniowych. Obfitość ofert daje rolnikom możliwość wybrania najodpowiedniejszej pod każdym względem oferty.

Tak, jak już wspominaliśmy wcześniej, rynek usług rolniczych stalle się rozrasta a ci, którzy je oferują konkurują ze sobą nie tylko atrakcyjnością cen ale też sama ofertą. Rolnicy mają więc w czym wybierać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments