W jaki sposób studiować online w sposób efektywny?

W jaki sposób studiować online w sposób efektywny?

Warto przeczytać

W dzisiejszych czasach, gdy większość z nas przytłoczona jest nadmiarem obowiązków, studia online stają się atrakcyjną alternatywą, dzięki której możemy zdobyć wymarzone wykształcenie nie zaniedbując swoich zobowiązań. Zdarza się jednak, że osoby, które wybrały taką nowoczesną formę edukacji, mają problemy z przyswajaniem wiedzy. Dlatego też zgromadziliśmy garść porad, dzięki którym studia online będę równie skutecznym sposobem nauki, co tradycyjne wykłady.

Z czego wynikają problemy osób studiujących online?

Trudności, jakie pojawiają się podczas studiów online, mogą mieć różne przyczyny. Czasem wynika to z braku systematyczności. Nie mając sztywnych ram czasowych, w których należy skupić się na nauce, studenci odkładają ją w nieskończoność, co prowadzi do powstania zaległości, które ciężko nadrobić.

Problemem może być również brak spokojnego miejsca do nauki. Jeśli przykładowo próbujemy wysłuchać wykładu przy małych dzieciach, możemy mieć problem z wychwyceniem w nim wszystkich istotnych informacji. Bywa również, że studentom zwyczajnie brakuje tradycyjnych form uczenia się i nie potrafią skupić się na przekazie online surfując np. po mediach społecznościowych.

Przede wszystkim systematyczność

Decydując się na studia online warto wyrobić w sobie nawyk systematycznego zaglądania na platformę e-learningową i przyswajania treści. Będąc studentem, warto zastanowić się w jakich dniach i o jakich godzinach możemy skupić się wyłącznie na nauce. Dobrym pomysłem jest wzięcie pod uwagę nie tylko swoich obowiązków, ale również tego w jakiej porze dnia jesteśmy najbardziej produktywni. Zamiast decydować się na poświęcenie całego dnia na naukę, lepiej rozłożyć ją na dwa lub trzy krótsze okresy, dzięki czemu nasz mózg będzie w stanie pracować wydajniej. Wybranych przez nas terminów starajmy się pod żadnym pozorem nie przesuwać, dzięki czemu szybciej nauczymy się systematyczności.

Zadbaj o odpowiednie warunki w czasie nauki

Mimo nauki w domowych warunkach, warto odpowiednio przygotować się do studiów online. Należy zacząć od poinformowania domowników, kiedy potrzebować będziemy ciszy i skupienia. W czasie wykładów przez Internet nie rezygnujmy z tradycyjnych form przyswajania wiedzy, takich jak samodzielne zapisywanie notatek ręcznie czy zaznaczanie fragmentów w książkach i publikacjach. Wszystko to sprawia, że informacje szybciej zapadną nam w pamięć.

Korzystaj z różnorodnych form kontaktu z wykładowcami

Jeśli brakuje ci rozmowy z wykładowcą lub osobą prowadzącą twoje studia online, nie martw się i wykorzystaj dostępne formy kontaktu. Obecnie znacząca większość uczelni daje możliwość odbycia z wykładowcami indywidualnych konsultacji, które pozwolą ci rozwiać wątpliwości lub lepiej zrozumieć poruszane zagadnienie. Odbywają się one telefonicznie, przez kamery internetowe i komunikatory. Sprawdź, jakie możliwości daje ci uczelnia.

Podsumowując, studia online, choć pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, podobnie jak tradycyjne metody kształcenia wymagają od nas systematyczności i dobrego przygotowania się do zajęć. Tylko wtedy studiując przez Internet nie będziemy mieli problemu z przyswajaniem nowych tematów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments