WRACA TEMAT OGROMNEJ BONIFIKATY PRZY SPRZEDAŻY DZIAŁEK

Kołobrzeg z Kołobrzegu

Za sprawą grupy radnych z klubów Czysta i Sprawiedliwości i Społecznego Kołobrzegu Jacka Woźniaka, na najkrótszej sesji samorządowcy ponownie pochylą się nad sprzedażą działek dla ośrodka Caritas. Projekt uchwały przedstawiony przez radnych zakłada 99 procentową zniżkę dla organizacji. O przychylność pozostałych samorządowców w ostatniej kwestii prosił, na spotkaniu komisji budżetowo-gospodarczej, ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

WRACA TEMAT OGROMNEJ BONIFIKATY PRZY SPRZEDAŻY DZIAŁEK

 

Podczas spotkania komisji, ksiądz Roda świadczył o działalności ośrodka charytatywnego przy ul. Aniołów Stróżów, która opowiada nie tylko usług dla dzieci i młodzieży z terenie i zza wschodniej granicy. Jak wyjaśniał dyrektor, ośrodek bierze udział więcej w kilku projektach charytatywnych skierowanych do kobiet najbardziej wymagających. – Spełnia on funkcje charytatywno-opiekuńczą – prowadził do radnych, oświadczając, że zakupienie rzeczonych nieruchomości jest pomocne do sprawienia niezbędnych prac modernizacyjnych przy budynku (m.in. melioracji dop.red.). – Cierpiąc na badanie, czy chcemy sprzedać działki po ich zagospodarowaniu czy zakupieniu, odpowiadam; nie mamy takiej decyzji, ani tytułu, bo zaprzeczylibyśmy swojej misyjności(…). Ten środek jest narzędziem dla nas, żeby mogli prowadzić zajęcia dla dzieci, osób potrzebujących czy wykluczonych – tłumaczył ksiądz.

Organizację wspierał Jacek Woźniak, który wskazywał, że żadna z działek, które Caritas chce kupić po atrakcyjnej cenie, nie stanowi samodzielnego terenu, a jedynie dostęp do rzeczonego ośrodka. Wyjaśniał również, że zapisy zagospodarowania przestrzennego wykluczają możliwość użycia tych regionów do końców komercyjnych czy biznesowych. – Są tam dopuszczone jedynie usługi sakralne i kultury – podkreślał Woźniak.

Radni Nowego Kołobrzegu byliśmy więcej wątpliwości. Padły proszenia o komercyjną działalność ośrodka, uiszczanie przez niego ceny uzdrowiskowej, a dodatkowo pomysły na przyszłość. – Dają się przypadki, że organizacje kościelne otrzymują bonifikatę, i wtedy sprzedają działki komercyjnie – mówiła Agnieszka Trafas, przewodnicząca rady.
Zdanie na owy fakt wyraziła również Ewa Pełechata wiceprezydent do wykonaj gospodarczych. – Jako magistrat nie jesteśmy nic przeciwko sprzedaży tych działek, ale bez bonifikaty – powiedziała urzędniczka.
Ostatecznie, większością głosów przegłosowano do wniosku uchwały poprawkę, która idzie na aukcja działek dla Caritasu, ale bez bonifikaty. Zgłosiła ją radna Trafas.

Ksiądz Roda zapowiedział, że przedstawi w ostatniej kwestii podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments