Wystawa WAR DIARIES 2022 w Galerii Foto-Gen we Wrocławiu

Promocja i Reklama

Od 14 maja do 19 czerwca br. zapraszamy do obejrzenia wystawy prac ukraińskich artystów, która przedstawia wojnę w Ukrainie poprzez ich codzienne posty w mediach społecznościowych. Wernisaż oraz oprowadzenie kuratorskie odbyły się 14 maja 2022 w NOC MUZEÓW. Ekspozycja obejmuje grafiki, rysunki, plakaty, kolaże oraz ekspozycje video, które komentują działania wojenne, codzienne życie czy ilustrują emocje dotyczące nowej, trudnej rzeczywistości.

Dlaczego warto zobaczyć wystawę?

Jak opisuje kuratorka Ana Riaboshenko: ,,ta wojna to przerażająca cisza, samotność, ból człowieczeństwa. Pojedyncza sylwetka wspina się po zaśnieżonym wzgórzu, lodowaty wiatr wieje jej w twarz, z trudem stawia kroki na ciężkim, mokrym śniegu. Musi jednak brnąć naprzód, musi dostać się na szczyt, przez zamarznięte ciała torturowanych ofiar na zboczu. Jedyna droga wiedzie w górę. Trzeba ją pokonać lub umrzeć próbując. Ta wojna wprawia w oniemienie, żadne słowa nie mogą jej opisać. Ta wojna to porażka ludzkości, upadek naszych wspólnych wartości. Wartości, o które walczyli nasi przodkowie, za które nasi obywatele zapłacili krwią, aby nigdy do niej nie doszło. Nigdy nie wierzyliśmy, że to się znowu nam przytrafi. Przeszłość zamknęliśmy w muzeach, postawiliśmy pomniki ofiarom wojny. Komponowaliśmy utwory, tworzyliśmy filmy i obrazy opisujące zbrodnie wojenne i oddające cześć poległym. Uczyliśmy nasze dzieci historii, aby mieć pewność, że nigdy więcej nie zobaczą wojny. Ignorowaliśmy inne konflikty zbrojne, sądząc, że to nie my jesteśmy za nie odpowiedzialni i to nie nas dotyczą. Chociaż gdzieś nieopodal, po sąsiedzku, ktoś uczył swoje dzieci innych wartości, wpajał im odmienne przekonania, myśleliśmy, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Udawaliśmy, że jesteśmy wystarczająco sprytni, a w razie potrzeby zawsze znajdziemy właściwe słowa do rozmów. Ale w rzeczywistości nigdy nie nauczyliśmy się lekcji płynących z historii, byliśmy tak zadowoleni z siebie, że oślepliśmy. Cały świat był świadkiem inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.Z życia Ukraińców zniknęła „normalność” codziennych spraw. Zwykłe, nieciekawe rzeczy, takie jak zakupy, kłótnie rodzinne, spacery, projekty w pracy, spotkania na zoomie itp., zniknęły z dnia na dzień i zostały zastąpione nową rutyną. Przeglądanie kanałów informacyjnych w poszukiwaniu aktualnych danych o ruchach wojsk, sprawdzanie bezpieczeństwa bliskich, ochotnicza służba i walka to nasza nowa rzeczywistość. Schrony przeciwbombowe, stacje metra i piwnice stały się nowymi miejscami życia społecznego. Każdy dzień przynosi więcej przerażających wieści, więcej bólu, a co za tym idzie, więcej gniewu wywołanego nieludzkim okrucieństwem. Artyści, jak wszyscy inni, są zakładnikami tej wojny. Jednak ich głos jest coraz lepiej słyszalny, ich ból przebija się przez zimne powietrze wczesnowiosennych dni, niesiony jedyną dostępną im prawdą – prawdą ich pracy”.

Zapraszamy do Galerii Foto-Gen na plac bp. Nankiera 8 we Wrocławiu. Godziny otwarcia: wtorek–niedziela 10.00–18.00.

Organizator:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Patronat honorowy nad wystawą objął Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu i Ambasada Gruzji w Polsce.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

0 0 votes
Powiadom o